Jdi na obsah Jdi na menu
 

Volba rektora 2017

Otevřený dopis A. Nečasovi - výzva k rezignaci

Protestní pochod 18. října 2017 - Tisková zpráva

Anketa

Vyjádření pana Jana Hnízda, veterinárního lékaře v praxi

Stanovisko České asociace veterinárních lékařů malých zvířat k aktuální situaci na Fakultě veterinárního lékařství

Odmítnutí zlatého diplomu - prof. Rudolf Dvořák odmítl převzetí zlatého diplomu od děkana Nečase

Volby AS FVL (červen 2017) - dokonale a bez volné soutěže kandidátů

Volby do AS FVL mají již poněkolikáté jasný scénář. Každý ústav a každá klinika má předem stanovený počet senátorských míst, přednosta ústavu resp. kliniky (na základě pokynu od A. Nečase) určí, kdo bude kandidovat; počet kandidátů se pak rovná počtu senátorských míst (s jednou výjimkou na parazitologii, což byl asi omyl nebo neznalost prostředí). 

V případě studentů, kteří nejsou přiřazeni ke klinikám či ústavům, je to pro A. Nečase složitější, údajně jsou vždy vytipováni vhodní adepti a ti jsou stimulováni ke kandidatuře (a následné absolutní loajalitě). Nástroji stimulace údajně mohou být zahraniční stáže, stipendia, podpora při zvládnutí studijních povinností, ale také přímluva u rodičů.

Hodně to připomíná volby za totality, kdy si volič v rámci jednotné kandidátky Národní fronty mohl vybrat, zda půjde volit ráno nebo odpoledne a to bylo asi tak všechno. Všichni 'senátoři' byli pečlivě vybráni a osobně schváleni děkanem, samozřejmě za přispění úslužných přednostů. Byť interně existovaly nominace na jiné kandidáty než děkanem schválené, tito kandidáti žádali, ať je nikdo nenavrhuje, protože by s nimi děkan Nečas zametl.

Aby volební účast nebyla nápadně nízká, přijal A. Nečas dvě opatření:

- vlastní volba byla koordinována vybranými pracovníky, kteří zajišťovali kolektivní odchod do volební místnosti,

- k 1. červnu 2017 přijal A. Nečas na fakultu řadu akademických pracovníků (vesměs mladých kolegů nebo svých kamarádů) na minimální úvazek (většinou na 4 hodiny týdně) a tímto jednoduchým trikem si pojistil i tak drtivé vítězství svých favoritů. Nejvěrnější mrtvé duše má na výplatní listině, ostatní hned po přijetí poslal na neplacenou dovolenou, ale volit samozřejmě mohou a musí. Stejný trik chce zřejmě využít při volbě do AS VFU, připravené na 25. října 2017.